Kako da uže za penjanje ili planinarenje traje dugo

Naslovna_uze

Provjerite krajeve
Počnite tako što ćete provjeriti krajeve vašeg užeta. Ako izgledaju kao karfiol, sa otkrivenom jezgrom i oštećenim omotačem, potrebno ih je rezati i ponovo spojiti. Možete koristiti (skalpel), a zatim pažljivo zagrijati kraj upaljačem da se jezgro i omotač užeta ponovo spoje.

KrajeviUžeta

Provjerite ima li oštećenja
Zatim provjeravamo uže provlačenjem između poluzatvorenih dlanova. Jednostavno ga držite između kažiprsta i palca i prođite kroz ruku. Vaši prsti će moći otkriti sve nedostatke na vašem užetu. Ako je uže oštećeno blizu kraja, možete ga prerezati kako biste uklonili oštećeni dio. Zatim držite upaljač za odrezani kraj da se jezgro i omotač ponovo spoje. Ako vam je uže previše oštećeno i više se ne možete penjati s njim, provjerite možete li ga reciklirati!

Napomena: Važno: ako ste skratili svoje uže, ne zaboravite ga izmjeriti i negdje zapisati njegovu novu dužinu kako biste u skladu s tim mogli odabrati svoje rute! Također imajte na umu da označite novu srednju tačku užeta, tako da ne bude varljivo prilikom osiguranja.

Zašto je važno da je uže čisto

Operimo uže
Što češće koristimo uže to više skuplja prašinu i razne prljavštine, a to se ne mora ni vidjeti. Odmah se riješite nečistoća kako ne biste oštetili uže ili ga ukrutili. Postoje dva načina da to uradite:

Ručno
Napunite umivaonik ili dno vaše kupke toplom vodom sa sapunom. Preporučujemo upotrebu blagog deterdženta ili sapuna. Zatim stavite uže u vodu i koristite četku sa čvrstim vlaknima. Da biste ubrzali stvari, možete nabaviti posebne četke za užad koje izgledaju kao male opruge kroz koje provlačite uže. Ako je uže posebno prašnjavo, potrebno je ponoviti ovaj korak.

U mašini za veš
Uže možemo staviti i u mašinu za pranje veša. Koristimo samo malu količinu blagog deterdženta (pazite da ne sadrži izbjeljivač) na maksimalno 30°C i nemojte koristiti ciklus centrifuge!

Osušimo uže
Nakon što operemo uže bilo kojim načinom, sada ćemo ga morati ostaviti da se osuši. Sušenje uvijek treba obavljati dalje od direktne sunčeve svjetlosti ili drugih izvora topline. Da bismo podstakli protok zraka kroz uže i zauzeli manje prostora, možemo isplesti lančano povezivanje. To omogućava da se uže ravnomjerno osuši. Lančano povezano uže se vrlo lako raspliće nakon što se osuši.

Pravilno skladištenje
Nakon što se uže osuši, dobro bi bilo ostaviti ga u vrećicu za konop kako bi duže ostalo čisto. Ako ga želimo pohraniti do sljedeće sezone, držimo ga na hladnom i suhom mjestu i temperaturi ne višoj od 25°C i van direktne sunčeve svjetlosti.

Važno je izbjegavati držanje u prtljažniku automobila što je više moguće i ljeti i zimi, jer ga ekstremne temperature mogu oštetiti.

Izvor – Salewa & YouTube kanali:
– teamBMC
– EpicTV Climbing Daily
– Climbing Nomads
– The Rope Access Channel

Postove možete pratiti preko: